První mikroprocesor a mikropočítač
Prvn

První


V dalších letech se dostávaly na trh vylepšené verze původních počítačů Apple, Commodore i Tandy, v roce 1979 se konkurence rozrostla o produkty firmy Atari, první počítače nesly označení Atari 400, resp. robustnější Atari 800, v roce 1980 se na trhu objevil první počítač britské firmy Sinclair ZX80.
Dalším milníkem v evoluci mikropočítačů se stal rok 1981, kdy se svým počítačem přišla na trh firma IBM. Ve stejné době se objevil i Commodore 64, Apple III, v roce 1982 přišla společnost Sinclair ve Velké Británii s počítačem ZX Spectrum. Tyto počítače byly již na podobné úrovni, obsahovaly 8-bitový procesor a parametry se vzájemně příliš nelišily. Konkurence na trhu tak byla poměrně velká – Commodore, Atari, Apple, ZX Spectrum spolu s IBM soupeřili o počítačový trh.
Rozmach na počátku 80. let
Pojďme se nyní podívat blíže na jednotlivé společnosti, které vyráběly tyto počítače. Společnost Apple vznikla v roce 1976 a sestávala ze tří mladých počítačových nadšenců (Steve Wozniak, Steve Jobs, Ronald Wayne), kteří právě vytvořili počítač Apple I. Velký úspěch zaznamenala s nasazením zmiňovaného Applu II, jehož další verze pronikla na trh v dalších letech. Posléz

Společnost Commodore byla založena v roce 1954 bývalým vojákem Jackem Tramielem a zpočátku se zabývala výrobou kalkulaček a psacích strojů. S výrobou počítačů započala v roce 1976, v 80. letech se její podíl na trhu velice ztenčil, v druhé polovině 80. let prodávala počítače s označením Amiga, poslední verze vyšla v roce 1992, počítače této firmy poté z trhu zmizely.
Firma Atari je značně specifická, vznikla v roce 1972 a od počátku se zabývala vývojem videoher a herních konzolí. Její počítače byly vždy určeny téměř výhradně pro hry. Zajímavostí je, že v roce 1984 koupil část společnosti Jack Tramiel, zakladatel Commodoru. Poslední počítač od Atari byl vydán v roce 1992, poté se firma rozhodla působit pouze na trhu herních konzolí, kde nakonec také neuspěla.
Sinclair Research, později vyrábějící počítače ZX Spectrum, byla založena v roce 1973 ve Skotsku Clivem Sinclairem a zprvu se zabývala vývojem různé elektroniky, kalkulaček nebo také televizorů. Počítače vyráběla od roku 1980 do roku 1990 (i po spojení s firmou Amstrad, která rovněž vytvářela počítače).
Počítače společnosti Tandy se staly po nástupu IBM PC kompatibilní s tímto počítačem a technologicky tak již nekonkurovaly.
Počátek společnosti IBM lze hledat již v roce 1888, od 60. let 20. století nepodílela na výrobě sálových počítačů. V roce 1981 přišla na trh s již zmíněným PC, které se nakonec stalo jediným počítačem, který přežil do současnosti a zcela ovládl trh.
Konečný úspěch PC
Nyní se konečně d

V roce 81 trhu dominovala společnost Apple se svým počítačem a měla tak jednoznačně lepší startovní pozici, navíc pozdější Macinosh obsahoval uživatelsky mnohem příjemnější operační systém. Odpověď na uvedenou otázku je poměrně prostá, důležitou roli sehrálo několik faktů:
Za prvé IBM nechránila svůj produkt prostřednictvím patentů, čímž otevřela dveře mnoha dalším výrobcům, kteří mohli vyrábět počítače tzv. PC kompatibilní a na trhu tak bylo těchto počítačů velké množství.
Kromě toho počítače IBM byly levnější a jejich zaměření bylo od počátku směřováno na podnikový sektor, zatímco konkurence se spíše snažila proniknout do domácností. Mnoho počítačů Commodore, Amiga, ZX Spectrum, Atari a dalších se tak skutečně objevilo v mnoha domácnostech jakožto herní platforma, ovšem PC proniklo do podnikové sféry.
IBM navíc byla firmou s dlouhou historií a v oblasti počítačů se pohybovala i dříve, což také nepochybně sehrálo svoji roli.
Z těchto důvodu nakonec konstrukční řešení IBM opanovalo trh s mikropočítači.
Jediným vážným konkurentem se ukázal zmiňovaný Macintosh, jeho zásadní nevýhoda byla ovšem v tom, že přišel na trh s tříletým zpožděním (navíc většina prvků byla chráněna patentem, což neumožňovalo vznik kompatibilních strojů jiných výrobců), a jelikož PC bylo v té době už rozšířené, nakonec souboj o nadvládu nad světem počítačů prohrál.
Vzhledem k tomu, že počítače PC kompatibilní mohl vyrábět téměř kdokoli, konkurence rostla a na trhu se objevovalo mnoho levnějších klonů, IBM tak vlastně v důsledku trh s počítači neovládla a nakonec se stalo, že nemohla konkurovat levnějším výrobkům a v roce 2004 prodala poslední část vlastní výroby čínské firmě Lenovo, nic to ovšem nemění na tom, že IBM se stala firmou, která dala světu PéCéčko – počítač, který všichni používáme.
No comments:
Post a Comment